Przedszkole Świętej Rodziny

Z historii naszego przedszkola

Działalność wychowawczo- dydaktyczno- opiekuńczą Niepubliczne Przedszkole Sióstr Salezjanek im. Świętej Rodziny w Rumi rozpoczęło 1 września 2005 r.

Przyjęto sto pięćdziesiąt dzieci w wieku od 3 do 6 lat tworząc sześć grup przedszkolnych. W latach 2005 - 2012 Dyrektorem przedszkola była s. Anna Pytka. Od września 2012 roku Dyrektorem przedszkola była
s. Jadwiga Turyk. Natomiast od września 2017 Dyrektorem przedszkola jest s. Teresa Zegzuła. Organem prowadzącym przedszkole oraz szkołę jest Inspektoria Warszawska zgromadzenia CMW reprezentowana przez s. Inspektorkę Lidię Strzelczyk.

W pierwszym roku istnienia przedszkola wspólnota wychowawcza liczyła trzynaście sióstr i dziewięć wychowawców świeckich.

We wrześniu 2005 r. rozpoczęto starania o zezwolenie na otwarcie szkoły podstawowej. Po pozytywnym zaopiniowaniu Pomorskiego Kuratora Oświaty w dniu 18 listopada 2005 r. Pani Burmistrz Elżbieta Rogala- Kończak wydała 29 marca 2006 r. pisemne zezwolenie na założenie Publicznej Szkoły Podstawowej. W wyniku tej decyzji 1 września 2006 r. została otwarta Publiczna Szkoła Podstawowa Sióstr Salezjanek im. Świętej Rodziny z jedną klasą pierwszą, do której przyjęto 25-oro dzieci. Stanowisko dyrektora powierzono s. Danucie Drewnowskiej, wychowawcą klasy pierwszej została p. Marzena Hotel.

28 kwietnia 2006r. ks. Arcybiskup Tadeusz Gocłowski dokonał uroczystego poświęcenia przedszkola. Wydarzenie to zgromadziło licznych gości, wśród nich: Delegatkę Matki Generalnej Antonii Colombo, s. Carlę Castelino, s. Inspektorkę Elżbietę Bartkowską, ks. Dziekana Tadeusza Guta, Proboszczów rumskich parafii, Pomorskiego Kuratora Oświaty p. Irenę Pancer.

Przesłanie siostry Carli wywarło wielkie wrażenie i nadało kierunek dalszym działaniom wychowawczym:

"To jest moim życzeniem dla dużych i małych, żeby w tym miejscu wzrastać w kształtowaniu serca, które potrafi widzieć."

W czerwcu 2006r. pojawiła się na rondzie przed przedszkolem długo oczekiwana figura Maryi Wspomożenia Wiernych, która wciąż daje dowody swojej opieki.

Tym, co wyróżnia obie placówki jest tworzenie różnych okazji dla całej wspólnoty wychowawczej, a szczególnie dla nauczycieli i rodziców o charakterze duchowo - formacyjnym.